Hokej od A do Z

Tentokrát jsem se rozhodl využít pro fotografování účasti Havířova v 1. lize ledního hokeje a vypravil jsem se na ligový zápas AZ Havířov – Dukla Jihlava. Fotografovat hokej jsem šel poprvé v životě (a na hokejovém utkání jsem byl asi podruhé), a tak jsem vsadil na jistotu a jako hlavní prioritu jsem si vytyčil urvat nějaké slušné místo vedle střídačky.

Bohužel v momentě, kdy mě to napadlo, už to nejlukrativnější místo zaujal čiperný fotograf s kompaktem, který se z něj ne a ne hnout.

f

Výhodné to bylo místo především proto, že nebylo odděleno od ledové plochy plexisklem (což se v případě letícího puku snadno změní v nevýhodu). Chvíli jsem postával vedle něj, ale nebylo to ono, a tak jsem po chvíli šel testovat jiná místa.

Udělal jsem pár fotek přes plexisklo, na některých je v něm vidět trochu odraz,

01

ale na většině se ani nepozná, že jsou focené přes nějakou překážku.

04

Naopak toto pěkně poškrábané plexisklo mi posloužilo pro kreativní vyjádření pohledu na hokej.

24

Celkově musím o hokeji říct to, co jsem už řekl o badmintonu i následném lezení na rychlost: Je to pekelně rychlý sport! Tak rychlý, že v momentě, kdy si řeknete, to je zajímavá akce, tu si vyfotím, tak už je po ní a puk je na druhé straně hřiště. Přesto ale existuje řešení, a tím je předvídavost. Ne vždy se z očekávané zajímavé akce vyklube opravdu něco napínavého, ale to se nedá nic dělat, je třeba zkrátka fotit a fotit (nejlépe kontinuálně) a spoléhat na to, že v klidu domova se nějaká ta neobvyklá akce podaří vybrat. Například tohoto rozhodčího uskakujícího před pukem jsem objevil až doma.

06

Po focení přes plexisklo jsem zkusil vyjít nahoru na tribunu. Při focení shora sice chybí ten bezprostřední kontakt s ledovou plochou a pohled tváří v tvář hráčům, ale zase to má výhodu v klidnějším pozadí, které nyní tvoří ledová plocha.

25

Při prohlížení těchto fotek jsem objevil zajímavou věc. Na některých fotkách byl led pěkně bílý, ale na jiných měl nádech do žluta. Zjistil jsem, že na fotkách, u kterých si foťák nastavil ISO na 800 (mám nastaveno Auto ISO), je zabarvení do žluta, na těch, kde je ISO 1250, je led čistě bílý. Takže jsem musel odbarvovat v PC.

27

Měl jsem (asi) štěstí, protože i v obou přestávkách byl nějaký program, v té první byla vyhodnocena soutěž dětských kreseb „Malujeme hokej“ a ve druhé proběhlo krátké utkání vozíčkářů ve sportu zvaném boccia, který se podobá petangu.

23

Bylo to příjemné zpestření a já jsem měl díky němu co dělat i o přestávce. Celkově tedy musím focení zhodnotit opět velmi pozitivně a – AZ promine – radost mi nijak nezkalil ani fakt, že Havířov prohrál vysoko 1:5.

 

Celá reportáž na Rajčeti.