Cross Country a Extrem Enduro Show

Pro víkend na konci dubna a začátku května jsem vybíral z několika akcí, z nichž nejvíce jsem se přikláněl k turnaji v malé kopané v Havířově – Suché a poté odpoledne k mezinárodnímu rugbyovému utkání v Havířově. Nakonec ale zvítězila akce jiná, opět na Vysočině, a to motocyklová Cross Country a večerní Extrem Enduro Show v Šiklově mlýně. Cesta tam proběhla hladce a rychle a dokonce jsem ani na chvilku nezabloudil.

Po příjezdu mě překvapila rozlehlost celého areálu, čítající 100 hektarů. Právě probíhal nějaký závod, a tak jsem chtěl hned začít fotit, ale sotva jsem vytáhl aparát, tak závod skončil. To se mi ale hodilo, protože jsem vzniklou přestávku využil k prohlídce areálu a focení různých mimozávodních momentek ze zákulisí.

IMG_6308

Hezky se mi fotilo z rozhledny; focení zázemí občerstvení a svačících lidí u stolů mě velmi bavilo.

IMG_6315

O půl dvanácté začal závod žen a já jsem začal s focením vlastního závodu. Začal jsem na startu a v jeho okolí, potom jsem se vydal směrem, odkud přijížděly závodnice k cíli.

IMG_6631

Jak je vidět i z této fotografie, problémem tohoto focení byla enormní prašnost. Stačila jedna motorka projíždějící kolem a hned se mi na foťák (a na mě) snesl obláček prachu. Každou chvíli jsem musel čistit objektiv a k výměně objektivu jsem se uchyloval jen když právě nic nejelo a to ještě někde stranou závodní trati. Závody se konaly v otevřené krajině, prakticky bez nějakých porostů, a tak jsem ty své průhledy vyráběl téměř z ničeho.

IMG_6878

Poslední závod jsem fotil z prostoru startu, za rozhlednou, byl to technicky poměrně náročný úsek, a pak jsem šel kousek směrěm, kterým jeli závodníci. Bohužel ty závody mi při tom focení velmi rychle uběhly, takže na některé plánované záběry nakonec ani nedošlo. Ale jako vždy jsem se docela vyřádil a těšil jsem se na večerní Enduro Show.

Na podvečerní zkoušce, kdy si jezdci projeli okruh nanečisto, bylo znát, že někteří jedou takovýto závod poprvé; s náročnými překážkami měli co dělat

IMG_7014

a některé překážky byly dokonce nad jejich síly. A také asi dva závodníci nakonec po tomto testu závod vzdali předem. Zkouška proběhla navečer, závod začal až v osm, takže zde jsem opět uplatnil externí blesk.

IMG_7136

Nakonec jsem ještě zkoušel blesk s dlouhým časem, podařilo se mi zachytit hezké oblouky světel, jak jezdci prolétávali vzduchem, ale chyběl tomu ten správný závěr v podobě bleskem zachyceného jedzce na konci expozice. Tak mám aspoň propříště co vylepšovat.

Odjížděl jsem už za tmy, o půl desáté, a tak asi není divu, že jsem (opět) – dokonce dvakrát bloudil, trochu jsem si zpáteční cestu prodloužil, ale v Bělotíně jsem tentokrát na dálnici najel dobře – a proto jsem byl doma už v 1:45!

Kompletní album k vidění zde